הנחיית תוכנית טיפול התנהגותית (ABA)

מהי תוכנית טיפול התנהגותית?

תוכנית טיפול התנהגותית הינה מערך טיפולי המבוסס על עקרונות הגישה המדעית- ניתוח התנהגות יישומי (ABA). התוכנית מורכבת לרוב מצוות מטפלים התנהגותיים וממנחה. התוכנית מיועדת בדרך כלל לילדים צעירים ולמתבגרים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי קל עד משמעותי ובכלל זה לקויות תקשורת ואוטיזם. התוכנית מקיפה את כל תחומי חייו של המטופל וכוללת התייחסות לתחומי השפה, התקשורת, כישורי חיים, משחק, כישורים חברתיים ושילוב יחידני במסגרות חינוך רגילות.

מי הם חברי הצוות המטפל?

מנחה התוכנית הינו מנתח התנהגות מוסמך BCBA / BCABA או מתמחה בניתוח התנהגות יישומי. מנחה התוכנית הטיפולית הוא מנהל הצוות, האחראי המקצועי והניהולי לתפקודו התקין של הצוות, התקדמותו של הילד ושביעות רצון כל המעורבים בטיפול. על מנחה התוכנית להפגין יכולות ניהול גבוהות, ארגון וסדר, שימור ופיתוח ידע בתחומי התפתחות תקינה של ילדים ומתבגרים.
המטפלים ההתנהגותיים הם אלו המיישמים את התוכנית בפועל אל מול המטופל ובדרך כלל הם סטודנטים ובוגרי אוניברסיטה בתחומי מדעי החברה אשר עברו הכשרה בגישת ABA. המטפלים נמצאים בפיקוחו המלא של מנחה התוכנית ומהווים נדבך חשוב בהשגת המטרות והיעדים שהוגדרו.
הורי ומשפחת הילד המטופל הם חלק בלתי נפרד מהתוכנית הטיפולית, ההורים לוקחים חלק בבניית התוכנית הטיפולית ובקבלת ההחלטות לגבי תמהיל המטרות, כך גם לגבי היישום בפועל של המטרות שנקבעו.

כיצד מתנהלת תוכנית הטיפול הלכה למעשה?

התוכנית הינה אינדיבידואלית ונבנית לכל מטופל ע”פ צרכיו לאחר הערכה תפקודית של מנחה התוכנית. לתוכנית מטרות לטווח קצר וארוך הנקבעות בעצה אחת עם הורי המטופל. בפועל אמון צוות המטפלים על השגת המטרות הללו בעיקר בלמידה יחידנית תוך הקפדה על מקצועיות, דיווח שוטף ועמידה בכללי האתיקה המקובלים. התוכנית יכולה להתרחש בבית המטופל, במסגרת החינוכית ואף בגינת המשחקים. גילו של המטופל, רמת תפקודו והמטרות שהוגדרו הן אלו שיקבעו היכן ובאיזה היקף נקיים את התוכנית.

הנחיית תוכנית טיפול התנהגותית במסגרת בית ליאור כוללת:

• בניית תוכנית טיפול התנהגותית על בסיס עקרונות הגישה המדעית- ניתוח התנהגות יישומי (ABA) בהתאמה אישית לילד המטופל.
• פיקוח על יישום תוכנית טיפול התנהגותית פרטנית, במסגרת הבית והגן/ בית הספר.
• הנחיית צוותי עבודה בתוכנית ההתערבות הביתית ובשילוב הילד במסגרת חינוכית, תוך פיקוח על עבודתם השוטפת.
• שמירה על קשר שוטף עם גורמים במסגרת החינוכית ועם מטפלים פארא-רפואיים או נוספים.
• ניהול וארגון פגישות הדרכה וישיבות צוות והדרכת ההורים.
• שמירה על רמה מקצועית גבוהה התואמת את הנעשה בתחום בעולם, תוך קיום קשר עם אנשי מקצוע ועם המחקר הבינלאומי בתחום.

אנו בבית ליאור מציעים שירותי הנחייה של תוכניות טיפול התנהגותיות. התוכנית מנוהלת במודל זוגי ייחודי אשר כולל בנוסף לאמור לעיל:

1. הנחייה ע”י צמד מנתחות התנהגות: ד”ר גילי יהב, מנהלת מקצועית ומנחת ABA/ מנחת שילוב מקצועית נוספת מתוך הצוות בהתחשב בפרופיל המטופל.
2. איתור וגיוס צוות מטפלים התנהגותיים מקצועיים מתוך מאגר בוגרי הקורסים. המשפחה אינה עוסקת בגיוס אנשי צוות!
3. סיוע בארגון, איתור והפקת אביזרים מקצועיים הנדרשים לטיפול.
4. הצטרפות להרצאות ייעודיות (על פי הצורך המקצועי) בקורס ABA להורים ולצוות ללא עלות.
5. אפשרות גיבוי והחלפת איש צוות בשעת הצורך.
6. נגישות והיכרות עם גורמים רב מקצועיים.

המודל המוצע נבנה מתוך היכרות רבת שנים עם שטח הטיפול וניהול תוכניות טיפול רבות, מטרתו לתת פתרון מקיף יעיל ומקצועי למשפחה בכלים האפקטיביים והמתקדמים ביותר. המודל מתאים במיוחד למשפחות המעוניינות להקים תוכנית ABA ביתית או תוכנית שילוב במסגרת חינוכית. השירות ניתן בכל חלקי הארץ.

לתשומת לבכם: אנו מאמינים כי נדרשת התאמה בין מנתח/ת התנהגות למשפחה ולילד המטופל, על כן איננו יכולים להתחייב ולהיענות למתן שירותי טיפול לכל מבקש. אנו ממליצים למלא את הטופס הנ”ל ולשלוח אלינו. עם קבלתו ניצור קשר טלפוני להבנת הצרכים ובדיקת היתכנות מתן שירותי טיפול.

לפרטים נוספים צרו קשר כאן או התקשרו למשרדנו 03-6737333

אנחנו פה בשבילך

הצהרת נגישות

אנו רואים חשיבות רבה בהנגשת האתר ומשקיעים משאבים רבים להפוך אתר זה לנגיש באופן מקסימלי, בכדי לאפשר את חווית הגלישה לכלל האוכלוסייה ולאנשים עם מוגבלויות בפרט. 

התאמות הנגישות באתר בוצעו עפ”י המלצות התקן הישראלי לנגישות תכנים באינטרנט ברמת AA. עם זאת, ייתכן ותמצאו אלמנטים שאינם מונגשים כי טרם הונגשו ו/או שלא נמצאה טכנולוגיה מתאימה ולצד זה אנו מבטיחים כי מתבצעים מרב המאמצים לשפר ולהנגיש את האתר ללא פשרות.

במידה ונתקלתם בקושי בגלישה באתר ו/או בצפייה בתוכנו אנו מתנצלים ונודה אם תפנו את תשומת ליבנו לכך באחד מאמצעי הקשר המפורטים בתחתית ההצהרה.

אנחנו מבטיחים להמשיך ולעשות כל שביכולתנו על מנת לשפר, לתקן את הדרוש ולהתאימו לצורכיכם.

משרדי החברה ממוקמים ברחוב הכישור 49 בחולון ונגישים לכל אדם.

פרטי אחראית הנגישות של האתר- לידיה נגב  

דוא”ל: info@liorcenter.com

× דברו איתנו בווטסאפ