משלבים זרועות


היעד הנכסף

כשנולד ילד עם צרכים מיוחדים, עושה מאמץ משפחתו להכיר את הלקות והקשיים ולקדם אותו עד קצה גבול היכולת. כל אחד בדרכו עוטף את הילד בטיפול, אתגרים וחיבוק משפחתי אל היעד הנכסף- עצמאות ואושר. אם תשאלו כל הורה לילד מיוחד אלו בוודאי יהיו שתי המשאלות העיקריות בלבו: שהילד יהיה עצמאי ויתנהל בעולם ללא תלות באחר וכן שיהיה מאושר ושמח בחלקו בחייו הבוגרים.
בדרך להשגת היעד עוברים פעמים רבות דרך שילוב יחידני. שילוב הוא תהליך בו ילד עם צרכים מיוחדים מתחנך במסגרת חינוך לילדים עם התפתחות תקינה בני גילו, לרוב עם סיוע מקצועי. תהליך שילוב כזה מוגדר כמטרה ואמצעי גם יחד עבורנו הצוות המטפל, מחד גיסא באם ילד המגיע לסטטוס בו תהליך השילוב רלוונטי אזי מדובר בילד שרכש סל מיומנויות ויכולות שמאפשרות לו ללמוד, לספוג ולהתקדם בסביבה חינוכית רגילה וזהו הישג בפני עצמו. מאידך גיסא, מנקודה זו העבודה הטיפולית הקשה רק מתחילה, בסביבה החינוכית נעבוד קשה ובתוכנית מותאמת אישית להיעזר בילדים, בצוות החינוכי, בסיטואציות המזדמנות לנו על מנת ללמד, להמחיש ולרכוש מיומנויות חסרות או לקויות.
נשאלת השאלה האם כל ילד עם צרכים מיוחדים, יכול או כדאי שיגיע להשתלב במסגרת חינוך רגילה? התשובה אינה אחת ואינה פשוטה והיא בדרך כלל מורכבת מאותם המרכיבים שצוינו קודם כיעד. בהנחה והילד יהיה עצמאי במידה חלקית או רבה וכן יפגין שמחה והנאה כאשר מבקר בסביבה החינוכית בה משתלב- אזי זהו המקום הנכון עבורו ובמידה ולאו אם כך מוטב כי תימצא לו המסגרת החינוכית שתספק לו את אלו ולעיתים מדובר במסגרת חינוכית מיוחדת. מיומנויות קדם שלרוב מדוברות סביב ההחלטה האם לשלב או לא? כגון יכולת דיבור, הבנת שפה ברמה תואמת גיל, יכולות מוטוריות ומיומנויות חברתיות- הינן חשובות ובהחלט תורמות להצלחת התהליך אך אינן הכרחיות.

הכנו עבורכם קורס שילוב לצפייה מהבית, לחצו כאן למעבר

 

שילוב יחידני
משלבת טובה יכולה לעשות את ההבדל (תמונה: thinkstockphotos)

הלכה למעשה: על המשלבת, הסמוי והגלוי
בתהליך השילוב משתתפים גורמים רבים שיכולתם להתנהל כמערכת משומנת היטב הופכת את השילוב למוצלח יותר או פחות. אחת חשובה היא המשלבת המלווה את הילד לאורך היום בגן הילדים או בבית הספר. היא בדרך כלל תהיה בחורה המוכשרת לעשייה החינוכית הייחודית, לאחר שהשתלמה בקורס שילוב והיא זו שתיישם את התוכנית הטיפולית אותה כותב מנתח התנהגות מוסמך. אותה המשלבת (המכונה לעיתים גם  מתאמת שילוב), תפקידה מורכב ומעניין ועליה לפעול בחוכמה ויצירתיות על מנת ליישם את תוכנית הטיפול על הצד הטוב ביותר. נוכל לפגוש משלבת שנמצאת קרוב קרוב אל הילד המטופל ומסייעת לו באופן ישיר להצליח בעשייה החינוכית בגן ונוכל באותה המידה לראות משלבת שלא קרובה לילד המשולב ובאמצעים נכונים ועקיפים תורמת להצלחתו של תהליך השילוב, הכל בהתאם ליכולותיו של הילד. יש שיקראו לה משלבת גלויה או סמויה בהתאם למידת הקרבה והחשיפה שלה אל מול הילד המשולב וזוהי גם הגדרה נכונה.

בחלק מתהליכי השילוב היחידני, השילוב הינו סמוי. שילוב סמוי מן הילד, מן הילדים המשלבים או מהסביבה כולה. משמעות השילוב הסמוי הוא כי מי שלא ידוע לו על השילוב, לא יודע כי יש בגן ילד עם צרכים מיוחדים ולא יודע כי המשלבת היא זו שנמצאת בגן למטרת שילוב וסיוע אלא כגורם חינוכי נוסף. בדרך כלל נראה בחירה באפשרות זו כאשר הילד הוא ברמת תפקוד גבוהה והלקות שלו לא באה לידי ביטוי בתדירות גבוהה או בעוצמה משמעותית לאורך היום והוא נזקק לסיוע קטן.

על המשלבת לאורך היום, ליישם את תוכנית הטיפול, להיות בקשר רציף ויעיל עם הגננת והסייעת או המורה והצוות החינוכי ולדאוג לכך שיתנהל הילד ויתנהלו מולו כמו שאר הילדים בקבוצה. תפקיד המשלבת להקנות כישורים להתמודדות עם אתגרים אקדמיים וחברתיים אך גם להיות שם לסייע בהוצאה אל הפועל, באתגרים בדרך להשלמת המשימה. כמו כן המשוב המיידי המתקבל מהמשלבת ונותן כוח לילד להתמודד, מאפשר צמיחה והתקדמות מתוך שבח ומחמאה גם על הצעד הקטן ביותר. צעד קטן לילד המשולב, צעד גדול אל עבר היעד הנכסף.

את המשלבת המושלמת לא קל למצוא, לעיתים השיבוץ המתקבל באופן אוטומטי דרך מערכת החינוך יהיה מוצלח ולעיתים פחות- אז על ההורים תוטל המשימה החשובה לאיתור המשלבת הראויה לתפקיד. השאיפה היא לאתר משלבת שרכשה השכלה פורמאלית בתחום וגם כזו בעלת ניסיון ורצון ללמוד ולקבל הדרכה. בדרך כלל ראוי ורצוי לספק לאותה המשלבת הדרכה שוטפת לאורך תהליך השילוב. אחת האפשריות לאיתור משלבת היא בלוח המודעות.

הכנו עבורכם קורס שילוב לצפייה מהבית, לחצו כאן למעבר

מי הגננת שלנו?
עוד אחד הגורמים החשובים ביותר הוא הגורם החינוכי המוביל, הגננת או המורה. ברוב המקרים לגננת (ניתן להחליף בכל שלב לתואר מורה ללא אבחנה) אין בחירה באם יגיע אליה ילד משולב או לא. היא מקבלת את המידע ההנחיה מהממונים עליה והיא צריכה לעשות כל שביכולתה על מנת להסביר פנים ולתרום לשילובו של הילד המיוחד. פעמים רבות מדובר במאמץ שלא כולן מודעות לרציונל או להיקף שלו. פעמים אחרות טועות הגננות במחשבה כי מדובר בעול או משימה בלתי אפשרית עם גן ילדים מלא.
לכאורה, מאחר ולילד המשולב יש משלבת או סייעת אישית צמודה, אזי כל בעיה שתתעורר, תיפתר על ידיה והגננת פטורה מכל מאמץ נוסף ומיוחד והרי יש לה 35 ילדים עם התפתחות תקינה לחנך. אבל לא כך הדבר בפועל, תפיסת השילוב היחידני אכן אומרת כי נמצאת עם הילד משלבת אישית, סייעת צמודה, אבל כל זאת על מנת למקסם ולייעל את הקשר שלו עם הגורמים בגן. עם הילדים, עם הצוות החינוכי, עם הסביבה הפיזית ולא הכוונה כי תהפוך המשלבת לגננת אישית אשר מחנכת, משבחת, מסייעת לילד המיוחד בתוך הגן הגדול.
לדוגמה, במידה והגננת מבקשת מהילדים בסימן מוסכם לאסוף את הצעצועים בפינות הגן ולהתכנס למפגש או לחילופין המורה מבקשת להכניס את האביזרים של שיעור חשבון ולהוציא את ארוחת הבוקר- במקרה כגון זה על המשלבת להיות מאוד ערנית לתפקודו של הילד המשולב ולוודא כי נענה ומבצע את הוראות הגננת. כמובן שלא ניתן יהיה לדרוש או לצפות מהגננת לשים לב כיצד מבצע הילד המשולב כל הוראה שניתנת לאורך היום. אבל- במידה והילד חווה קושי, מפסיק לבצע, מתנגד או כל תגובה לא תואמת אחרת, כאן נכנסת המערכת המשומנת לפעולה. המשלבת שמה לב לכך, היא מסמנת לגננת וזו ניגשת לאכוף את ההוראה שנתנה לקבוצה. במידה והאכיפה מסתבכת או מתארכת, המשלבת שוב נכנסת לפעולה אל מול הילד והגננת ודואגת לפנות את הגננת לעיסוק וטיפול בילדים האחרים וכן שהילד יבין כי הן משתפות פעולה אל מול הקושי שלו.

שילוב יחידני אם כן, הנו תהליך יחיד ומיוחד, שאינו דומה לתהליך חינוכי אחר, כזה שדומה לרקיחת שיקוי בו המידה הנכונה של כל אחד מהמרכיבים היא קריטית לתוצאה סופית מוצלחת. אמנם אין אמת אחת ואין מרשם מדויק על פיו ניתן להעיד על הצלחת התהליך אבל ככל ששומרים על אחיזה הדוקה ומקצועית של כל הגורמים המעורבים בתהליך השילוב, כך נצעד בבטחה אל עבר ההצלחה.

הכנו עבורכם קורס שילוב לצפייה מהבית, לחצו כאן למעבר

 

אנחנו פה בשבילך

הצהרת נגישות

אנו רואים חשיבות רבה בהנגשת האתר ומשקיעים משאבים רבים להפוך אתר זה לנגיש באופן מקסימלי, בכדי לאפשר את חווית הגלישה לכלל האוכלוסייה ולאנשים עם מוגבלויות בפרט. 

התאמות הנגישות באתר בוצעו עפ”י המלצות התקן הישראלי לנגישות תכנים באינטרנט ברמת AA. עם זאת, ייתכן ותמצאו אלמנטים שאינם מונגשים כי טרם הונגשו ו/או שלא נמצאה טכנולוגיה מתאימה ולצד זה אנו מבטיחים כי מתבצעים מרב המאמצים לשפר ולהנגיש את האתר ללא פשרות.

במידה ונתקלתם בקושי בגלישה באתר ו/או בצפייה בתוכנו אנו מתנצלים ונודה אם תפנו את תשומת ליבנו לכך באחד מאמצעי הקשר המפורטים בתחתית ההצהרה.

אנחנו מבטיחים להמשיך ולעשות כל שביכולתנו על מנת לשפר, לתקן את הדרוש ולהתאימו לצורכיכם.

משרדי החברה ממוקמים ברחוב הכישור 49 בחולון ונגישים לכל אדם.

פרטי אחראית הנגישות של האתר- לידיה נגב  

דוא”ל: info@liorcenter.com

× דברו איתנו בווטסאפ