שאלות נפוצות

קיבצנו עבורכם מספר שאלות נפוצות בקרב הפונים אלינו

לימודים

הקורסים מיועדים למבקשים לרכוש מקצוע טיפולי מעשי, להורים ובני המשפחה של ילדים מיוחדים, לעובדי הוראה, לסטודנטים מתחום מדעי החברה, פסיכולוגיה ותחומים פרא רפואיים המחפשים מיקוד והתמקצעות בעבודתם הטיפולית וכן למעוניינים לעשות הסבה מקצועית. לא נדרש ידע או ניסיון קודם.

ממש לא! הגישה הנה גישה חינוכית בבסיסה ומתאימה לכל בני האדם באשר הם. עם זאת, ע”פ הספרות המחקרית יישום הגישה בקרב ילדים המאובחנים עם אוטיזם מניב תוצאות מרשימות ואכן בישראל ישנו נתח נכבד של הורים לילדים על רצף האוטיזם הבוחרים בגישה כטיפול מוביל, אם באמצעות מסגרת חינוכית ואם באמצעות הקמת תוכנית ביתית. הטכניקות הנלמדות ניתנות ליישום בקרב אוכלוסייה עם עיכוב התפתחותי ו/או עם התפתחות תקינה. בעולם מיושם ניתוח התנהגות יישומי במגזרים שונים ומסייע רבות בהטמעת עקרונות חינוכיים כגון מניעת אלימות, מניעת תאונות דרכים ועוד.

הלימודים משלבים הקניית ידע ומיומנויות. הקורס להכשרת מטפלים נערך באופן פרונטאלי בערים שונות בארץ וכן באופן מקוון באמצעות זום. בקורסתוכלו ללמוד את עקרונות ניתוח התנהגות יישומי כגישה חינוכית, עקרונות הגברת התנהגות: חיזוק חיובי, בחירת והעדפות מחזקים, חיזוק שלילי ולוחות חיזוקים, טכניקות למידה בניתוח התנהגות, הקניית ידע חדש, מיומנויות התפתחותיות תוך פיתוח מיומנויות של אינטראקציה מקדמת ויכולות של טיפול בלמידה יחידנית בקרב ילדים ונוער צרכים מיוחדים.
לצפייה בתוכנית הלימוד של הקורס לחצ/י כאן.

על מנת לקבל תעודת סיום בהצלחה יש לעבור בהצלחה את מבחני הסיום – תאורטי ומעשי. המשתתפים אינם חייבים לגשת למבחני סיום. במקרה זה יהיו זכאים לתעודת השתתפות. משתתף המעוניין להיבחן במועד נוסף זכאי לעשות זאת. בקורסים אין עבודות להגשה.

ההכשרה הניתנת במסגרת הלימודים מקנה לך את הכלים הנדרשים על מנת לטפל הלכה למעשה. בוגרי הקורס אשר מגיעים עם רקע קודם ומקצוע קיים כגון מורה או גננת יוכלו בתום הקורס להביא לידי ביטוי וליישם את תוכן הקורס בסביבה היומיומית בה הם פעילים. בוגרי הקורס אשר מעוניינים לעסוק כמטפלים התנהגותיים בדרך כלל יעבדו תחת הדרכה שוטפת ומקצועית של מנתח/ת התנהגות במסגרת ציווית.

מדובר בשני תפקידים שונים המשלימים זה את זה. מטפל התנהגותי הוא האדם אשר עובד אל מול המטופל באופן יחידני ואישי. הוא זה המיישם הלכה למעשה את תוכניות הטיפול אשר נקבעו עבור המטופל, הוא חלק חשוב בצוות הטיפולי והצלחת הטיפול תלויה בו רבות. למעשה ההורה, המורה, הגננת, המשלבת- כולם מטפלים התנהגותיים. מנתח התנהגות הוא הגורם אשר מתאים את תוכניות הטיפול עבור המטופל, עורך הערכות תפקודיות מעת לעת ומבצע הדרכות לצוות ולהורי המטופל. בדרך כלל מנתח ההתנהגות אינו עובד עם המטופל באופן ישיר. חשוב לדעת – בכדי להיות מנתח התנהגות יש צורך בתואר ראשון לכל הפחות וכן סיום בהצלחה של מסלול לימודי באחת מתוכניות ההכשרה. מניסיוננו, בכדי להיות מנתח התנהגות טוב ומקצועי יש לעבור דרך “כיסא המטפל”, להיות מטפל התנהגותי, להכיר את השטח לעומק ורק אז לקחת צעד קדימה. לפרטים על מסלול ההסמכה למנתחי התנהגות של בית ליאור בשיתוף מכללת לוינסקי לחצו כאן

מצטערים, אנו לא מאפשרים להגיע לשיעור ניסיון וזאת בשל רצוננו לשמור על אינטימיות ופרטיותה של הקבוצה. כן נמליץ לקרוא בעיון את תוכנית הלימוד כאן ולצפות בסרטון הסבר אודות הקורס כאן.

 

בהחלט כן. ניתן להשלים ואף לעבור לקורס אחר בכל מקום אחר בו אנו מקיימים לימודים. המעבר כרוך בהגשת בקשה מנומקת ובאישור הנהלת בית ליאור. חשוב לדעת, כל לומד מקבל גישה מלאה לכל חומרי הלימוד של הקורס כבר בתחילתו. במקרה של היעדרות ניתן לקרוא ולהתעדכן בתכנים שהועברו בשיעור ואף ליצור קשר עם המרצה לשאלות. ההגעה להשלמת השיעור במקום ובזמן אחר הינה זכות ולא חובה. בנוסף עומדת בפני הלומדים האפשרות להשלים את השיעור דרך הקלטה של שיעור בנושא מתוך הקורס המקוון וזאת עד מכסת ההיעדרויות המותרת בקורס.

כן!

אנו מציעים אפשרות ללמוד באופן מקוון מהבית, בזמן שנוח לכם היישר מהמחשב/סמארטפון שלכם. כמה פשוט ככה נוח.

קורס שילוב בקהילה – כך עושים זאת נכון. למידע נוסף – לחצו כאן

סדנת הכשרה מתקדמת בטיפול ההתנהגותי. למידע נוסף – לחצו כאן

יום עיון בנושא גמילה מטיטולים לילדים עם צרכים מיוחדים. למידע נוסף – לחצו כאן

יום עיון  בנושא התמודדות בסרבנות ובררנות באכילה למידע נוסף – לחצו כאן

בהחלט.

הקורס מוכר ע”י הקרן להשתלמות של עובדי ההוראה ומזכה בנקודות, כמו כן מוכר לטובת מימון לזכאים ע”י משרד הקליטה, ביטוח לאומי (מח’ שיקום) ועמותות שונות.  בנוסף, תכני הקורס מאושרים כתנאי קדם לקבלת הסמכה של מטפל התנהגותי מטעם הלשכה הבינלאומית למנתחי התנהגות. המעוניינים בכך יהיו זכאים להיבחן ולקבל הסמכת technician ותעודת RBT בינלאומית.

על מנת לקחת חלק בקורסים לא נדרש רקע או השכלה רלוונטית קודמת מלבד 12 שנות לימוד וידיעת השפה עברית ברמה טובה. הקורסים נלמדים מרמת הבסיס. ניתן להשתלב בעבודה לאחר הלימודים גם ללא תואר רלוונטי ותחת הדרכה שוטפת. כמובן שרקע והשכלה מהווים יתרון אך כאמור אינם תנאי מקדים.

בתום הקורס אפשר להשתלב בצוות טיפולי בתור מטפל התנהגותי /משלב במגזר הפרטי (למשל אצל משפחות שמנהלות תוכנית ביתית התנהגותית לילדם), או במגזר הציבורי (למשל בגנים ומעונות מטעם אלו”ט, העמותה לילדים בסיכון, המחלקה לחינוך מיוחד, מעונות יום שיקומיים של משרד הרווחה, הוסטלים ועוד).
אל דאגה – אנו נדאג להעביר אליכם הצעות עבודה באופן שוטף במהלך הקורס ולאחריו.

בהחלט.

הקורסים מקנים את הידע הבסיסי המתחייב על מנת להתחיל לעבוד בתחום ה ABA. ישנם תפקידים נוספים במגזר הציבורי והפרטי שניתן להתקדם אליהם לאחר תקופת עבודה והתנסות. מטפלים בעלי ניסיון בשטח הטיפול יכולים אף לקחת חלק בהכשרה מתקדמת למטפלים התנהגותיים וכן ללמוד בתוכנית ההסמכה למנתחי התנהגות .
לפרטים על מסלול ההסמכה למנתחי התנהגות בשיתוף מכללת לוינסקי לחצו כאן

הביקוש למטפלים גדול. ניתן למצוא משרות רבות בלוחות השונים וגם בלוח שלנו. עם סיום הקורס ולפעמים במהלכו אפשר יהיה להשתלב בעבודה בתחום. הלומדים מקבלים לתיבת הדוא”ל שלהם הצעות עבודה שהתקבלו אצלנו וכן מוזמנים להצטרף לקבוצת טלגרם שעוסקת בנושא ומתפרסמות בה מודעות דרושים בתחום החינוך המיוחד. במהלך הקורס אף נקדיש זמן לנושא ההשמה.

בטח, ואפילו רבים! נשמח לקשר בניכם. צרו קשר 03-6737333 ונעשה זאת בשמחה או פשוט לחצ/י לכניסה לדף הפייסבוק שלנו

הלימודים מתקיימים בערים מרכזיות מכרמיאל ועד אילת. המשרד שלנו ממוקם בחולון, בדף הקורס ניתן למצוא את המועדים והמיקומים המדויקים.

 

אנו מאמינים כי למטפל טוב אין גיל. על כן איננו מגבילים וכל אדם מגיל 18 רשאי ללמוד

טיפול

בחירת גישה טיפולית מובילה היא בהחלט החלטה כבדת משקל ובעלת משמעות רבה וחשוב שתעשה אחרי או במקביל לתהליך האבחון. הצעתנו היא להיפגש עם אנשי מקצוע המגיעים מתחומי טיפול שונים, להכיר את הגישות, לשאול את השאלות החשובות לכם ורק אז לקבל החלטה.

זכרו כי אין גישה אחת המתאימה לכולם. אנו עורכים פגישת היכרות אישית ממוקדת עם הגישה ההתנהגותית (ABA) ע”י מנהלת בית ליאור, ד”ר גילי יהב אשר תצייד אתכם בידע רב וקונקרטי אשר יסייע לכם בהחלטה.
כמו כן ניתן להכיר את עקרונות הגישה בצפייה בהרצאה שערכנו בנושא.

לאחר ההחלטה על הגישה הטיפולית, נידרש למטפלים על מנת ליישמה וזו אינה משימה של מה בכך. אנו אמונים על משימת גיוס המטפלים בעבור המטופלים במסגרת בית ליאור. באם אתם עוסקים במשימת גיוס המטפלים בעצמכם חשוב שתדעו כי בחירת המטפלים הנכונים היא אבן דרך משמעותית בהצלחתה או אי הצלחתה של תוכנית הטיפול.

קראו כאן: כיצד נבחר מטפל מתאים

כמו כן נזמינכם לחפש ולפרסם בלוח המודעות שלנו.

 

כן! הכנו עבורכם 2 מדריכי וידאו מצולמים בהם תוכלו לצפות מהבית ובזמן שנוח לכם.
להדרכה בנושא מדריך לגמילה מטיטולים לילדים עם צרכים מיוחדים לחצו כאן.
להדרכה בנושא התמודדות בסרבנות ובררנות באכילה לחצו כאן.

מחקרים מראים כי המקום הטוב ביותר ללמידה הוא סביבתו הטבעית של הילד. אי לכך הטיפולים ניתנים בבית המטופל ו/או במסגרת החינוכית בו הוא שוהה בין אם מדובר בהדרכת הורים, תוכנית שילוב או תוכנית ביתית. הטיפול במסגרת בית ליאור ניתן בפריסה רחבה.

קראו כאן אודות מערך הטיפול.

בהחלט. הורים רבים חשים בלבול ואף חוסר אונים עם קבלת האבחון. מניסיוננו, שיחה ותמיכה מהורה ותיק עשויים לסייע רבות ולעשות מעט “סדר בראש”. אנו מזמינים אתכם לקבוצת הפייסבוק שהקמנו המאגדת בתוכה הורים רבים, חדשים לצג מנוסים וכן אנשי מקצוע. מוזמנים להצטרף כאן.

אנו בטוחים שכן. בכל מחזור לוקחים חלק גם הורים לילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי ואוטיזם. מהמשוב אנו למדים כי הקורס סייע להם להם את הלקות לעומק, צייד אותם בכלים מעשיים להתמודדות והפך אותם להורים מעורבים ומבינים יותר.

עוד אודות הקורס ניתן לקרוא כאן

למי שנתרם מקריאה של ספרים (מקצועיים או ספרי סיפורת), אנו ממליצים על קריאה במקביל לתהליך הלמידה ו/או הטיפול. הנה ההמלצות שלנו על מספר מצומצם של ספרים ומתוך התרשמות אישית בלבד.

לרשימת הספרים המומלצים

תוכנית טיפול איכותית אינה זולה וממומנת בדר”כ באופן פרטי. במאמר הזה תוכלו לקבל קנה מידה, לחצו למעבר למאמר

 

ניתן לפרסם ולחפש בלוח המודעות שבאתר.
לצערנו איננו יכולים להעביר רשימת מטפלים העובדים בצוותים שלנו.

החשש כי ילד בטיפול ההתנהגותי מאולף כשם שמאלפים כלב הינו מיתוס נפוץ. מקור ההשוואה הוא בכך שהיסודות להתערבות ההתנהגותית ולאילוף כלבים דומים. שניהם צמחו מתוך העקרונות ההתנהגותיים, המוכרים כ”שיטת המקל והגזר” – שימוש בחיזוקים ובעונשים לשם הקניית התנהגויות חדשות או טיפול בהתנהגויות לא רצויות. עם זאת, אין מקום להשוואה כזו מאחר והתערבות התנהגותית מטרתה לשפר את איכות חייו של הילד ואת איכות חיי משפחתו תוך התחשבות ברצונות הילד ומשפחתו ותוך הקניית מיומנויות חדשות בהתאם לפרופיל ההתפתחותי של הילד. הטיפול ההתנהגותי מותאם לכל ילד באופן אינדיבידואלי, בעיקר בהישענות על תחומי העניין של הילד ועידוד היוזמות שלו והבחירות שהוא עושה בסביבתו.

ראשית רצוי לשבח ולחזק האחד את השני במערכת הזוגית והמשפחתית על התנהגויות רצויות על מנת לשמרן. שנית מנתח התנהגות עוסק יותר במה שהילד עושה בפועל, ולא במה שאמור היה להיות. אם הילד מתפקד בנושא ספציפי באופן מספק, בסביבתו הטבעית, אזי יורד הצורך לארגן סביבת חיזוקים מוגברת ומיוחדת, למרות שרצוי כמובן להמשיך ולחזקו באופן מזדמן על הצלחותיו כמו כל ילד אחר. אם, מן הצד השני, הילד אינו מתפקד באופן מספק, אנו נוטלים את האחריות לשינוי הנסיבות הסביבתיות. עלינו ליצור בסביבה שינוי וארגון מחדש, שיזמן הצלחות. למשל, כאשר הילד אינו מצליח במטלה מסויימת ניתן לו סיוע עד להצלחה עצמאית.

כל טיפול לא מותאם לילד בהחלט עלול להוביל לבעיות, ממש כשם שכל טיפול לקוי מסוג אחר (פסיכולוגי, תרופתי) יכול לפגוע באדם המקבל אותו אם אינו מותאם לקושי או אינו מקצועי. מטפלים רבים המציגים עצמם כמטפלים התנהגותיים, אינם מיישמים את עקרונות ניתוח ההתנהגות כהלכה, וכתוצאה מכך הילד אכן מגיב לטיפול בצורה לא טובה עד כדי החמרה בתפקודו במקום מגמה של שיפור. אין סכנה בטיפול המועבר בצורה מקצועית, אך יש לוודא כי הוא נערך באופן מבוקר ואיכותי. אחד ממאפייני עבודה מקצועית על ידי מנתח התנהגות מוסמך, היא הערכה מתמדת של התקדמות הילד דרך איסוף נתונים שיטתי. כך, אם התערבות מסוימת הניתנת לילד אינה אפקטיבית או אינה מקדמת אותו מספיק, היא תוחלף באחרת, ולא יבוזבז זמן יקר.

לא בהכרח אך זהו מצב שעלול לקרות. כאשר הילד בוכה זהו סימן לשלבי הסתגלות, בדיוק כמו שילד בוכה ביום הראשון שהוא נשאר בגן לבד בלי אימא. המצב חדש, שונה, מעט מלחיץ ועל כן הילדים מגיבים בבכי, זוהי הדרך תקשורת העיקרית שלהם ובמיוחד במצבים של קושי. בכי או קושי בהסתגלות לטיפול אמור להימשך מעט זמן. מספר ימים או שבוע. במידה והילד לא מסתגל לתוכנית, למטפלים ולפעילות, יש לערוך שינוי. על המנחה לבחון את התנהגויות הילד והסביבה ולקבל החלטה על שינוי שיטיב את המצב.

לא מצאתם מענה לשאלתך? התקשרו אלינו 03-6737333

אנחנו פה בשבילך

× דברו איתנו בווטסאפ