אבחון: עיכוב התפתחותי או רצף האוטיזם ASD

הורים עוקבים אחרי התפתחות ילדיהם בסקרנות ועניין ומתרשמים בשמחה מכל אבן דרך התפתחותית שמושגת (הליכה, הצבעה, דיבור ועוד). לעיתים עולה החשש לעיכוב התפתחותי בין ההורים לבין עצמם או בין ההורים לאחד מגורמי המעקב (אחות טיפת חלב או רופא ילדים) ואז עולה השאלה האם כדאי לגשת לאבחון מסודר ונרחב בנושא.

מאחר וההמלצה הגורפת היא לטיפול והתערבות בגיל צעיר ככל שניתן, נובעת גם ההמלצה לאבחון מוקדם ומדויק ככל שניתן לטובת הענקת הטיפול המתאים ביותר לילד. לגשת לאבחון היא פעולה המלווה בחשש רב מאחר ואנחנו נוטים להימנע מלהיחשף לקושי שאולי נגלה וגם מאחר וישנה דעה רווחת של זמן (יש לתת לילד להתפתח בקצב שלו). אין ספק כי כל אחד מתפתח בקצב אחר אך ההנחה הזו לא סותרת בדיקה מסודרת שכדאי לבצע אם עולה חשש כזה או אחר, בסופו של דבר לטובתו של הילד.

הגורמים המאבחנים הם מכונים להתפתחות הילד ו/או מכוני אבחון פרטיים הכוללים פסיכיאטר של ילדים ונוער ו/או מומחה בנוירולוגיה והתפתחות הילד ו/או רופא ילדים התפתחותי עם ניסיון עבודה של 3 שנים לפחות במכון מוכר להתפתחות הילד. במקביל לבדיקה הרפואית, על הילד לעבור אבחון על-ידי אחד מאלה: פסיכולוג קליני מומחה שיש לו הכשרה מוכחת בתחום הקליני של הילד ו/או פסיכולוג התפתחותי (או מתמחה בכך תחת הדרכה) ו/או פסיכולוג שיקומי או פסיכולוג חינוכי – בתנאי שיש להם הכשרה מוכחת בתחום אבחון האוטיזם. באבחון ישתתפו אנשי מקצועות בריאות נוספים, בהתאם לצורך.

האבחון יתבצע על-פי ההגדרות שנקבעו ב-DSM-V.  (ספר האבחנות הפסיכיאטרי בגרסתו המעודכנת). הגדרות אלה כבר אינן כוללות מושגים כגון אוטיזם, תסמונת אספרגר, PDD-NOS,PDD, אלא רק Autistic Spectrum Disorder) ASD), רצף האוטיזם. האבחון יתייחס לקריטריונים ולרמת החומרה שלהם בכל אחד מהתחומים המופיעים ב-DSM-V:

תקשורת ואינטראקציה חברתית (הכולל 3 קריטריונים) לדוגמה: ליקוי ביחסי גומלין חברתיים או רגשיים המשתרע, למשל, מגישה חברתית לא תקינה, כשל בניהול שיחה, מיעוט בשיתוף תחומי עניין ורגשות, ועד כדי כשלון ליזום ולהגיב לאינטראקציה חברתית.

התנהגות חזרתית (הכולל 4 קריטריונים) לדוגמה: התעקשות ואי התגמשות על דפוסי התנהגות (למשל מצוקה בעקבות שינוי קטן, מחשבה נוקשה, שימוש בנתיב הליכה קבוע, בררנות באוכל).

כדי שילד יהיה מוגדר כמאובחן ב- Autistic Spectrum Disorder) ASD), עליו למלא את כל 3 הקריטריונים של תחום התקשורת והאינטראקציה החברתית, ולפחות שניים מתוך 4 הקריטריונים של תחום ההתנהגות החזרתית.

באבחון תקבע גם דרגת הקושי בכל סעיף – 1 2 או 3, על סמך מידת החומרה של התסמינים והקושי הנגרם מהם בהשתלבות החברתית של הילד בחיי היום מיום. דרגת חומרה 1 מתייחסת לדרגת החומרה הקלה ביותר (נדרשת תמיכה) דרגת חומרה 2 מתייחסת לדרגה האמצעית (נדרשת תמיכה משמעותית) ודרגת חומרה 3 מתייחסת לדרגת החומרה הקשה ביותר (נדרשת תמיכה משמעותית).

בשנים האחרונות עולה השאלה לגבי מידת הרלוונטיות והיציבות של האבחון של אלו שמאובחנים בגיל צעיר ובמילים פשוטות- האם יכול להיות שילדים שאובחנו בגיל צעיר מאוד יתכן שלא יוגדרו כמאובחנים על רצף האוטיזם לכשיגדלו? מדענים באוניברסיטת קליפורניה, סן דייגו ניסו להשיב על שאלה זו והציגו ממצאי מחקר שמאפשרים להוכיח כי אבחנה מוקדמת ומדויקת היא אפשרית החל מגיל שנה וכמה חודשים.

החוקרים (פירס ועמיתים) בחנו 1269 ילדים אשר אובחנו ביל הגילאים 12-36 חודשים, מתוך אלו 2% מהנבדקים שאובחנו על רצף האוטיזם בצעירותם התגלו בסופו של דבר כילדים שלא עונים על הקריטריונים של רצף האוטיזם ואבחנתם הייתה ככל הנראה שגויה. עוד נמצא כי מתוך אלו 9% מהנבדקים שונתה אבחנתם מרצף האוטיזם לאבחנה קלה יותר של קווים אוטיסטים וכי 24% מהנבדקים אובחנו בתחילה כילדים עם עיכוב התפתחותי או שפתי ומאוחר יותר אובחנו כילדים על רצף האוטיזם.

המסקנה מהמחקר היא כי אבחנה מוקדמת שכל כך חשובה לטיפול משמעותי בגיל צעיר ומימוש הפוטנציאל של הילד, אפשרית כאבחנה סופית ויציבה החל מגיל שנה וכמה חודשים. מסקנה זו מדגישה את החשיבות של פנייה מוקדמת ככל שניתן לתהליך אבחנה מקצועי ומשם לטיפול משמעותי.

קישור למאמר:

https://health.ucsd.edu/news/releases/Pages/2019-04-29-autism-diagnosis-prove-highly-stable-as-early-as-14-months.aspx?fbclid=IwAR0fbQesor5V3aqMgJx55Hctw8XzSq8J1uV6W0bru5moo2-UrS1Cxhcl7go

שיתוף המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
× דברו איתנו בווטסאפ